CMSysLab

Stvari se odvijaju brze nego sto mozemo da zamislimo!!!

User Tools

Site Tools


projekti:tr35007:cilj

Ciljevi projekta TR35007

Kao osnovni istraživački cilj postavlja se zadatak izgradnje naučno zasnovanih teoretskih osnova i praktičnih pristupa za projektovanje i razvoj inteligentnih robotskih sistema baziranih na simbiotičkom odnosu robota i čoveka. Čovek je na različite načine direktno uključen u proizvodni proces (na nivou izvršenja zadatka) i ima zadatak da kroz svoje delovanje proizvodnom sistemu obezbedi potreban i dovoljan nivo autonomnog ponašanja. Ključni sadržaj u ovom simbiotskom odnosu je transfer veština i znanja sa čoveka na robotski sistem i odnosi se na one situacije u kojima robotski sistem bez prisustva čoveka ne može da izvrši postavljeni zadatak. Robot i njemu pridružena mehatronska oprema, izvode repetitivne zadatke različite vrste, uključujući i one koji nose rizik po zdravlje čoveka, a čovek koji je spregnut sa ovim sistemom, svojim čulima dopunjuje senzorski sistem mašine i svojom superioronom inteligencijom razrešava delikatne probleme u realnom vremenu, posebno one koje se odnose na donošenje odluka u nedovoljno poznatom okruženju, uključujući i reagovanje u potpuno novim situacijama koje se drastično razlikuju od nominalnog plana za izvršavanje postavljenog tehnološkog zadatka.

Drugi cilj je da se u domaću industriju, koja je posle dvodecenijske političke i ekonomske krize, dovedena na ekstremno nizak tehnološki nivo i svoju konkurentnost na svetskom tržištu bazira pre svega na jeftinom radu, uvedu novi, visokotehnološki i inovativni sadržaji kroz primere pozitivne industrijske prakse. Pozitivna industrijska praksa podrazumeva transformaciju industrije u smeru ekonomije bazirane na znanju i u tom kontekstu će biti izgrađene demonstrancione instalacije na Mašinskom fakultetu i u proizvodnim pogonima kompanija članica konzorcijuma i grupi kompanija poslovno zainteresovanih za aplikativne rezultate ovog projekta, čiji će osnovni sadržaj biti hibridni robotski sistem, simbiotski spregnut sa čovekom u izvršavanju postavljenog zadatka. Na ovim instalacijama će biti verifikovani kritični istraživački sadržaji i praktično primenjen koncept nove simbiotske interakcije čoveka i mašinskog sistema, fokusirajući se na izabrane primere tehnoloških zadataka, koji su: visokovarijantne prirode, tradicionalno se izvode ekstenzivnim angažovanjem manuelnog rada, i koji nose inherentne rizike po zdravlje čoveka (premeštanje čoveka na tehnološki sadržajnije/kvalitetnije zadatke).
Praktična primenljivost rezultata projekta podjednako obuhvata velike kompanije kao i sektor malih i srednjih preduzeća, posebno ona koja su usmerena na izvoz i druge oblike kooperativne saradnje na međunarodnom nivou, suštinski menjajući postojeće stanje u domaćoj industriji kroz otvaranje novih visokotehnoloških radnih mesta i prepuštanje postojećih radno intenzivnih zadataka delimično ili u celosti inteligentnim robotskim sistemima.

Treći cilj je da se koncept inteligentnih tehnoloških sistema, inteligentnih robota i mehatronike kao generičke multidisciplinarne tehnologije za gradnju ovakvih sistema, diseminira u edukativni sistem za obrazovanje inženjera i privredu, kroz uspostavljanje novih kurseva, laboratorijskih vežbanja, seminara i drugih oblika inovacije znanja za kompanije članice konzorcijuma i poslovno zainteresovane kompanije van konzorcijuma projekta. Takođe, u okviru ove grupe aktivnosti biće sistematski razvijana inicijativa šire mobilizacije industrije, nosioca investicionog kapitala i istraživačko-razvojnih institucija na uspostavljanju novih tehnoloških osnova industrije Srbije, kompatibilnih sa evropskim modelima, prvenstveno smeštenih u koncept Evropskih tehnoloških platformi (ETP-European Technology Platforms). U tom kontekstu biće pružen odgovarajući doprinos aktivnostima koje se sprovode u okviru programa Nacionalnih tehnoloških platformi Srbije koji je uspostavila i operativno vodi Akademija inženjerskih nauka Srbije. Projekat je struktuiran i sastoji se iz pet radnih paketa.

projekti/tr35007/cilj.txt · Last modified: 22/01/2013 12:21 by cmsyslab