Ključni rezultat projekta je transfer, razvoj i implementacija tehnologija u domaću industriju koje se u protekloj deceniji razvijaju u kontekstu novog proizvodnog koncepta ekstremno diverzifikovane proizvodnje i koje su u svim relevantnim dokumentima razvoja proizvodnih tehnologija na prostoru Evropske unije prepoznate kao ključni sadržaj za obezbeđivanje globalne kompetitivnosti i liderstva, kao i kompatibilnosti sa imperativnim okvirima održivog razvoja i ekološke kompatibilnosti sa okruženjem.
Stagnacija proizvodnih tehnologija je ključni problem drastičnog pada industrijske proizvodnje, kao i objektivne spremnosti industrije da kroz raspoložive resurse povrati potrebnu vitalnost i sposobnost da proizvodi. Ključni resurs je znanje koji je u gotovo dvodecenijskoj stagnaciji teško razoreno, uz potpuno poništavanje formalizovanog i neformalizovanog (tacitnog) intelektulanog kapitala za domen proizvodnih tehnologija, uključujući sveukupni prostor, od nivoa veština proizvodnih radnika do inženjerskog nivoa. Posebno je u tom procesu razoren inženjerski nivo, zbog čega danas u industriji Srbije gotovo da ne postoji razvoj novih proizvoda niti sposobnost industrijskih kompanija, posebno onih novonastalih procesima privatizacije, da u saradnji sa istraživačko-razvojnim institucijama i univerzitetima unapređuju svoj proizvodni program i tehnologiju kroz uvođenje novih visokotehnoloških sadržaja. Posebno kritična je činjenica da se paralelno sa procesom destrukcije nacionalnog intelektualnog kapitala za domen proizvodnih tehnologija u okvirima Evropske unije odvijao jedan drugi proces, proces intenzivnih transformacija proizvodnih tehnologija na konceptualnom nivou, prevodeći tradicionalne industrijske sektore u visokotehnološke.
Ovaj projekat ima za cilj da kroz ovladavanjem jednim širokim kompleksom visokotehnoloških znanja, uspostavljanja direktnih veza sa relevantnim nosiocima tehnološkog razvoja u okviru Evropske unije, pre svega kroz okvire programa Evropskih tehnoloških platformi, i izgradnje odgovarajućih mehanizama za diseminaciju ovih znanja i informacija prostor domaće industrije, donese nove sadržaje koji će u određenoj meri izmeniti postojeće stanje i pokrenuti neke nove procese koji će u skorijoj budućnosti ishodovati ili doprineti procesu reinženjeringa domaće industrije. U ovom smislu, posebno su značajne aktivnosti na uspostavljanju programa izgradnje Nacionalnih tehnoloških platformi, koji je pokrenut u okviru Akademije inženjerskih nauka Srbije i koji će sinhronim delovanjem konzorcijuma projekta TR35007 biti na najdirektniji način podržan.
Paralelno, izgradnja demonstracionih instalacija u proizvodnim pogonima kompanija članica konzorcijuma projekta TR35007, biće na vrlo direktan način demonstrirani novi visokotehnološki sadržaji i pokazana njihova dostupnost i podatnost za široku primenu domaćim komapanijama.
Članice konzorcijuma će imati direktne koristi kroz izgradnju demonstracionih instalacija. Ove instalacije će u svojoj završnoj fazi biti uvedene u redovnu proizvodnju. Kroz tehnološke potencijale i superiornost u odnosu na postojeću tehnologiju i proizvodnu praksu, obezbediće se direktni finansijski rezultati tj. značajan rast obima proizvodnje, značajno unapređenje kvaliteta proizvoda i stabilnosti kvaliteta. U postojećim uslovima zbog dominantno manuelne tehnologije, proizvodni proces je teško upravljiv i poseduje inherentnu nestabilonost koja je praktično nerazrešiv problem. Kompanija Ikarbus će kroz izgradnju instalacije za robotsko zavarivanje, plazma sečenje i dimenzionu metrologiju laserskim skeniranjem formiranog sklopa, ostvariti drastični skok u delu proizvodnje modula noseće strukture nove generacije niskopodnih autobusa. Postojeća tehnologija proizvodnje zavarenih konstrukcija kostura i nosećih struktura autobusa je bez izuzetka bazirana na manuelnom radu, sa svom problematikom fluktuacije kvalifikovane radne snage i njene dostupnosti na tržištu rada. Kompanija Insa će kroz izgradnju linije za robotizovanu montažu modula vodomera ostvariti drastični skok u obimu proizvodnje, koji se procenjuje na najmanje 300% u odnosu na postojeću situaciju. Minijaturni podsklopovi mehanizma vodomera su izuzetno nepogodni za manuelnu montažu koja je u ovom trenutku dominantna tehnologija (bez izuzetka, sve operacije montaže se u kompaniji Insa izvode ekstenzivnom primenom manuelnog rada). Porast obima proizvodnje i kvaliteta može se ostvariti jedino prostom multiplikacijom resursa, jer je prostor za optimizaciju u celosti iscrpljen i dalje nisu realni bilo kakvi pozitivni pomaci. Uvođenjem robotske tehnologije, specijalizovane za montažu MEMS sklopova će predstavljati ključni tehnološki skok za dalji razvoj i rast kompanije Insa, uz stvaranje prostora za prodor na tržište Evropske unije kroz modernizaciju i povećanje kvaliteta proizvoda.
Ovde se najznačajniji pomak očekuje kroz uvođenje novih eksperimentalnih instalacija u istraživačkim laboratorijama Mašinskog fakulteta u Beogradu i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, na kojima će biti moguće sprovesti istraživanja sa zadacima koji se u naučnom i razvojno-tehnološkom smislu nalaze u fokusu, posmatrano u internacionalnim razmerama. Oprema koja će preko Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj biti obezbeđena i koja će kroz kombinaciju sa postojećom opremom i samogradnjom dobiti kvalitativno novu vrednost, značajno veću od uloženih sredstava, predstavljaće istraživačko razvojni poligon koji će omogućiti realizaciju istraživanja koja do sada nisu bila moguća. Atraktivni rezultati, po kvalitetu uporedivi sa onim koji se generišu u vodećim svetskim RTD laboratorijama biće publikovani u vodećim časopisima i saopštavani na vodećim internacionalnim skupovima, čime će biti dat konkretan doprinos promociji nauke i tehnologije Republike Srbije u svetskim razmerama.
Istovremeno, uspostavljanje kontakata u okvirima Programa Evropskih tehnoloških platformi i njegove implementacije u nacionalni prostor kroz program izgradnje Nacionalnih tehnoloških platformi Srbije, biće na najdirektniji način skrenuta poznost Evropske komisije na aktivnosti unapređenja domaće industrije i fokusiranje na tehnološku dimenziju u okvirima procesa Evropskih integracija Srbije.